Senā, greznā un garšīgā Stambula

Turku kafijas smarža, mutē kūstošie turku saldumi, smaržīgas garšvielas, nervus kutinoši stāsti par sultāniem un viņu harēmu, greznas pilis un mošejas. To visu reizi mūžā ir vērts piedzīvot. Pavisam nesen Stambulas krāšņumu pavasarīgā gaisotnē izbaudīja neliela “Balt-Go” ceļotāju grupa.
Piecu dienu laikā desmit ceļotājas no Vidzemes iepazina seno, vareno Stambulu – pēc iedzīvotāju skaita lielāko pilsētu Eiropā, tulpju galvaspilsētu, turklāt tieši tulpju ziedēšanas laikā. Šis bija brauciens gardēžiem dažādās nozīmēs – ēdiens, skaisti ziedi, kultūras un vēstures bagātības. To visu bija iespēja ieraudzīt, sajust un baudīt. Apskatīts Gulhanes tulpju parks, Sofijas katedrāle, lielais tirgus un piektdienas tirgus. Šī bija iespēja ieskatīties tik populārā seriāla “Lieliskais gadsimts” noslēpumainajās vietās, pašiem savām acīm apskatot Suleimana un Hirremas kapenes un mošejas. Vienā dienā iespējams bija pabūt gan Eiropā, gan Āzijā – vien šķērsojot Bosfora jūras šaurumu un nokļūstot pie Stambulas simbola – Jaunavas torņa. Apskatīta arī sultāna vasaras rezidence – Bejlerbeji pils. Turklāt par Stambulas ikdienu varēja uzzināt kopā ar šajā brīnumiem pārbagātajā pilsētā dzīvojošo latvieti Skaidrīti.
Emocijas un atmiņas iekrātas ilgam laikam, daudziem sirdī noglabāta doma – reiz atkal pabūt un vēl vairāk iepazīt Turciju. Piemēram, Lidija Cera un Rita Bormane no Smiltenes Turcijā pabija pirmo reizi, un abas atzīst – šis brauciens lauzis daudzus stereotipus, atņēmis bažas, un viņas vēlētos uz Turciju doties vēl kādu reizi, lai iepazītu vēl daudz ko košu un īpašu šajā lielajā un senajā valstī.
Kas gan pamudināja Lidiju doties ceļojumā uz Stambulu? Tāpat kā vēl vairākām grupas ceļotājām, motivācija bija krāšņie turku seriāli, piemēram, „Lieliskais gadsimts“: „Ceļojuma dienās varējām ieraudzīt un atpazīt daudz ko, kas bija redzēts šajā seriālā. Gribēju redzēt sultāna kapenes un šāda iespēja arī bija. Stambula ir patiesi skaista, tajā ir daudz ko uzzināt un ieraudzīt. Piemēram, fantastiski bija ziedošie dārzi ar skaistajām tulpēm.“ Lidija ar sajūsmu atceras arī turku pirtis, īpaši jau masāžas, kuras bijušas kvalitatīvas un ļoti efektīvas, turklāt apmeklējuma cenas – demokrātiskas.
Rita vērtē, ka katrs šajā Stambulas iepazīšanas braucienā varēja gūt kāroto. Uzzināt varēja gan par kultūru, vēsturi, ikdienu, reliģiju, ēdieniem, tradīcijām. „Mani šis ceļojums uzrunāja ar vārdu „tulpes“. Tulpes ziedēja, un es ieguvu gaidītās emocijas šajos skaistajos Stambulas dārzos! Ļoti vēlējos redzēt Zilo mošeju un arī to apskatīju. Dienas bja nesteidzīgas, bet guvām ļoti daudz, turklāt soļu skaitītājs pārsteidza mani un pārējos grupas biedrus, jo uzzinājām, ka, piemēram, vienā no dienām nostaigājām 15 kilometrus!
Ļoti patika Stambulas iedzīvotāju vienkāršība, atvērtība un jāsaka – pārsteidza arī tas, ka Stambulā daudz ko nobaudīt un iegādāties var par lētām naudām,“ pārdomās dalās Rita.
Cēsniece Inese Majore atzīst, ka grūti izdalīt ko īpašu, kas ceļojumā paticis visvairāk, jo itin viss bijis saistoši. Tomēr vairākas nianses un vietas no redzētā patikušas īpaši: „Pārsteidza iespaidīgais ūdens rezervuārs zem zemes – Bazilikas cisterna, par kuru esamību ilgu laiku nav zināts. Jauka un interesanta bija iespēja piedalīties turku tradicionālo ēdienu – maizes, kebabu, halvas – gatavošanā. To noteikti ir vērts izmēģināt, tāpat kā – katrā ceļojumā noteikti jānogaršo vietējās virtuves īpašie ēdieni. Patiesi pārsteidzoši bija lielie tirgi – tik plašus, bagātīgus un ļaužu pārpilnus tirgus nebiju līdz šim redzējusi itin nekur! Turklāt tirgus bija ne tikai preču ziņā pārbagāts, krāsains, bet tajā visdažādākās preces un produktus, sākot no lakatiņiem un kurpēm līdz turku saldumiem un augļiem varēja iegādāties patiešām lēti.
Man ļoti patika došanās uz Stambulas simbolu – Jaunavas torni, kas atrodas uz nelielas salas un ko apvij senas leģendas. Noteikti vērts redzēt ir sultāna pilis, greznās mošejas. Nevar nepieminēt arī īpašo priekšnesumu – dervišu deju, kas man bija īpašs piedzīvojums.“
Sarmīte Ērgle no Vecpiebalgas stāsta: „Esmu daudz ceļojusi, bet Turcijā nekad iepriekš nebiju bijusi. Valsts un tauta ar neiepazītu, atšķirīgu mentalitāti, tradīcijām, reliģiju, bet viss pieredzētais mani ļoti patīkami pārsteidza. Ļoti jauks atklājums un piedzīvojums. Cilvēki tur ir ļoti atvērti, viesmīlīgi. Pati Stambula skaista un ar bagātu kultūrvēsturisko mantojumu. Ja daudzās apmeklētajās vietās sajūta bija kā muzejos, tad sultāna vasaras rezidencē šķita tā, it kā vēl vakar sultāns tur būtu staigājis.
Arī turku virtuve man bija pavisam sveša, bet arī tā patīkami pārsteidza. Svaigas, dabīgas garšas. Ļoti patika granātābolu sīrups, ko lietot mērcēm, sajaucot kopā ar olīveļļu. Gardi bija kebabi, zīdkoka augļi, tik dažādie turku saldumi.“
Visas uzrunātās ceļotājas ir vienisprātis, ka „odziņu“ piešķīrusi iespēja būt kopā ne tikai ar aģentūras gidi, bet arī ar vietējo gidi – latvieti, kura dzīvo Stambulā. Tas ļāvis iepazīt Stambulu ar „vietējā iedzīvotāja acīm“, saņemt ieteikumus par to, kur labāk doties, ko redzēt, ko nogaršot un ko iegādāties kā ciemkukuli no skaistā ceļojuma.
Lidija un Inese vērtē, ka ceļojums mazā grupā bijusi lieliska izvēle. Vēl ceļotājas uzsver, ka ērta ir transfera iespēja, piemēram, no Smiltenes un Cēsīm uz lidostu. Lidija piebilst, ka sākotnēji uztraukusies par to, ka lidojuma stundas ar pārsēšanos ir gana ilgas. Tomēr lidkompānijas bijušas labas, lidojumi ērti, kompānija jauka un maltītes gardas, tādēļ laiks aizritējis nemanot.
Tiem, kuri vēl tikai sapņo par Turciju, ir labas ziņas. Šāds garšīgs un kaislīgs Stambulas brauciens nebija pēdējais. “Balt-Go” ceļotāju grupas uz Stambulu dosies arī oktobrī, nākamā gada martā un aprīlī. Atliek vien sekot piedāvājumam aģentūras mājas lapā un doties piedzīvojumā!

Teksts: Māra Majore – Linē
Foto: no ceļotāju albuma