Kā izvēlēties „īsto“ ceļojumu?

Ceļojumu maršrutu piedāvājums ir tik dažāds, ka viegli apjukt. Saulainas pludmales, senas pilis un muižas, smaržojoši dārzi, elpu aizraujošas ainavas, iespēja pārbaudīt sevi pastaigās gar jūrām, upēm, okeāniem un kalnu takās. Ceļot vien pāris dienu vai ilgāk? Tuvāk vai tālāk? Turklāt – braukt ar autobusu vai lidot ar lidmašīnu? Tik daudz un vēl vairāk ir jautājumu saistībā ar ceļošanu. „Balt-Go“ gidi dalās ar ieteikumiem, kā izvēlēties savu „īsto“ ceļojumu.

Žanna Otersone uzskata: „Tiem, kuri sāk ceļot un plāno galamērķi, es noteikti neieteiktu sākt ar ļoti garu un tālu ceļojumu. Drošāk ir izvēlēties tuvāku, populāru ceļojumu maršrutu, par kuru pieejamas atsauksmes un plaša informācija. Piemēram, viens no šādiem maršrutiem ir Čehija un tās galvaspilsēta Prāga, kas noteikti patiks pilsētvides, skaistu piļu un dārzu baudītājiem. Savukārt dabas mīļotājiem noteikti varu ieteikt Slovākijas Tatru kalnu maršrutus. Arī Polijā ir brīnišķīgi dažu dienu maršruti.

Pirmais garais ceļojums varētu būt piecas, sešas dienas, ne ilgāk. Tas tādēļ, lai saprastu, kā cilvēks jūtas ceļojumā, grupā, kā organisms reaģē uz braukšanu autobusā. Jāpiebilst gan, ka mūsdienās autobusi ir komfortabli, ar gaisa kondicionētājiem, turklāt grūto nakts pārbraucienu vairs nav – naktis tiek pavadītas viesnīcās vai viesu namos.

Pēc pieredzes iesaku pirmajam ceļojumam neizvēlēties ceļojumu, kurā jādodas ar lidmašīnu. Tas ir krietni sarežģītāk, nekā ceļot grupā ar autobusu, turklāt ne visi lidmašīnā jūtas komfortabli un droši.

Pirmo ceļojumu der izvēlēties tādu, kurā ir plaša un dažāda programma – gan pilsētu apskate, gan dabas parki vai kalnu pastaiga, tāpat degustācijas un kultūrvēsturiskā mantojuma izzināšana. Šādi iespējams skaidrāk saprast, kāda veida ceļojumi patīk.

Kad izveidojušies priekšstati par to, kā ir ceļot, kādi ceļojumi un kādi maršruti patīk, var izvēlēties arī tālāku un garāku ceļojumu. Ja patīk kalni, iespējams doties uz Alpu kalniem, ja patīk puķes un parki, var braukt, piemēram, uz narcišu svētkiem Austrijā, uz tulpju laukiem Holandē.

Būtiskākais ir riskēt un sākt ceļot. Nevajag kautrēties lūgt padomu gidiem, tūrisma aģentūras darbiniekiem – viņi mācēs izstāstīt, kuros maršrutos un kad doties atbilstoši cilvēka vēlmēm. Piemēram, augusts nav labākais laiks, kad apmeklēt dienvidu valstis – Itāliju, Spāniju, jo tad daudz ceļo vietējie ļaudis un tūrisma pakalpojumiem ir visaugstākās cenas. Jūlijā un augustā nevajadzētu doties uz Venēciju Itālijā, jo var sanākt vilties, jo tik skaistās pilsētas baudīšanu var traucēt sasmakušā ūdens dvaka un tūristu burzma. Savukārt uz Alpiem nevajadzētu doties rudenī, kad kalnos uzsnieg pirmais sniegs un ceļotājus var ieputināt.“

Inga Zariņa papildina: „Manuprāt, katram ir kāda ideja, kāda vēlme, ko sirds kāro īstenot, vietas, ko gribas apskatīt. Arī man tā ir. Tā var būt konkrēta pilsēta, valsts, kāds jauns objekts. Šādi ceļojumi ir jāplāno. Jāvadās pēc intuīcijas un jāieklausās, ko sirds saka, un tad jāplāno ceļojums. Ceļotājam noteikti ir vērts rūpīgi iepazīties ar piedāvājumu, ar ceļojuma aprakstu, izmaksām.

Ir jauki ceļot kopā ar dzīvesbiedriem, ar bērniem, draugiem – tad ceļojuma maršruts rūpīgi jāizvērtē, ņemot vērā visu vēlmes un intereses. Ceļot kopā ar ģimeni un draugiem ir vērtīgi – tā cits citu vēl labāk iepazīst, nostiprina draudzības saites. Protams, ir interesanti un jauki ceļot arī vienam, bet, īpaši tad, ja ceļošanas pieredze vēl ir neliela, iesaku pirmajos ceļojumos doties kopā ar „otru pusīti“ vai draugiem. Tad ir lielāka drošības sajūta un dubultprieks.

Protams, izvēloties ceļojumu, liela nozīme ir izmaksām – tuvāki un īsāki ceļojumi ir lētāki, tālāki ir dārgāki. Tomēr jebkurš ceļojums sniedz lieliskas emocijas un tas jau ir pats būtiskākais! „Balt-Go“ ceļojumi ir pārdomāti un tiek īpaši piedomāts, lai katrs ceļotājs jūtas labi. Aģentūrai ir ļoti plašs ceļojumu maršrutu piedāvājums, tādēļ katrs var izvēlēties kaut ko īpašu tieši sev!“

Indra Murziņa dalās ar praktiskiem ieteikumiem: „Potenciālajam ceļotājam vajadzētu izdomāt, ko viņš vēlas, kādas ir intereses – daba, vēsture, aktīvā atpūta vai kokteilis no visa. Noteikti kārtīgi jāizlasa ceļojuma apraksts, lai nebūtu vilšanās un pārsteigumu. Jāizlasa arī ieteikumi par to, kas jāņem līdzi, kādas būs naktsmītnes, kādas būs papildu izmaksas un kas jau ir iekļauts ceļojuma cenā. Jānovērtē arī savas fiziskās spējas.

Mēdz rasties pārpratumi dažādu individuālo īpatnību dēļ – cilvēki nepainformē, ka ir veģetārieši vai vegāni, bet ceļojumā pasūtītas kopīgas pusdienas. Tas viss jāizrunā jau iepriekš, lai ceļojumu varētu baudīt pilnībā.

Vēl svarīgi saprast, ka ne jau ceļojumu kompānijas iegriba ir papildu maksājumi. Ir daudz tāda, ko nevar iekļaut cenā gan nodokļu politikas, gan citu nianšu dēļ. Bieži ceļojumu apraksti top jau rudenī uz nākamo sezonu, bet pa to laiku mainās gan vietējie noteikumi, gan cenas, objektos uzsākts remonts un ne vienmēr visa informācija iepriekš noskaidrojama. Jāsaprot, ka var būt neplānotas izmaiņas un nav jāvelk līdzi ar pirkstu aprakstam.
Vēl būtiski ir pašam saprast, vai vēlas ceļot lielā grupā vai mazā, lidot vai braukt ar autobusu. Un būtiskākais ir „neburkšķēt“, izturēties ar sapratni pret gidu, šoferiem un ļauties baudījumam!“

Autore: Māra Majore – Linē

 

Saņemt paziņojumus par jaunumiem diskusijā
Paziņot par
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments